Ipar telepek csőtörés bemérése
Ipar telepeken minden nagyobb, és hosszabb. Ez igaz a telepen kialakított vízrendszerre is, ami nem csak kommunális felhasználásra van méretezve, hanem a telepen folytatott ipari tevékenység által generált nagyobb vízfogyasztásra is. Magyarországon sok ipartelep fenntartó örökölte meg a korábbi tevékenység miatt most már túlméretezettnek tűnő vízrendszert, ami napjainkban inkább nyűgnek számít.
Nagy vízrendszerek vizsgálata
Szerencsére a jelenkor technikai fejlesztései legalább részben megoldást adnak a nagyobb vízrendszerek hibáinak meghatározására is. Jelenleg három fajta vizsgálat ad kézzel fogható, és használható eredményt.
- Akusztikus vizsgálat
Ezzel a módszerrel a csőtörés során keletkező zajt keressük a talaj felszínen.
A módszer előnye, hogy nem kell lezárni a vízrendszer a vizsgálat idejére.
Hátránynak tekinthető, hogy a magas környezeti zaj akadályozza a vizsgálatot, ezért sokszor munkaidőn kívül kell elvégezni a mérést.
Ezen kívül az sem mellékes, hogy el kell jutnunk a hiba hely fölé.
Hátránya, ha a hiba egy lezárt, hozzá nem férhető helyen van, akkor esélytelen a hiba helyének meghatározása. - Korrelátoros vizsgálat
Akusztikus módszer, mely a legkorszerűbb számítástechnikai eszközzel keresi meg a hiba helyét. A módszer a vízrendszer két pontján elhelyezett mikrofon közötti szakaszon keresi meg a szivárgás helyét.
Előnye, hogy a működő vízrendszeren kell a vizsgálatot elvégezni.
Hátránya, hogy pontos információval kell rendelkezni a csőrendszer
- nyomvonaláról,
- az egyes szakaszok anyagáról,
- az egyes szakaszok átmérőjéről
- javítások helyéről, anyagáról
Az eredményt minimum talajmikrofonnal meg kell erősíteni, esetenként jelző gázzal is. - Jelzőgázos vizsgálat
A vizsgálat során lezárásra kerül a teljes vízrendszer, vagy ha lehetséges, akkor csak a hibás szakasz. A vízrendszerbe jelzőgázt nyomunk, ami a hiba helyén a csőből kiszivárog, és feljön a talaj felszínre, amit műszerrel keresünk meg. Ez egyszerűen hangzik, de természetesen ennél jóval bonyolultabb.
- Egyrészt a cső átmérővel a harmadik hatványon nő a cső térfogata, és ezzel a vizsgálat költsége is.
- Másrészt a betonnal borított felületek alatt a gáz felgyűlik, ezért a pontos eredményhez szonda furatokat kell fúrni a nyomvonal felett.
- Harmad sorban a nagy átmérőjű cső tartályként működik, és a cső alján lévő lyukon csak akkor jön ki a gáz, ha teljesen leürült a víz.